Tüm Kategoriler
en.pngEN

Ana Sayfa>Haberler>Şirket Haberleri

İçki Temelleri

Jan 01 7070

183

Viski: Temel Bilgiler
Viski, fermente tahıl püresinin damıtılmasıyla elde edilen, ahşapta yaşlandırılmış bir ruhtur. Viski dört ülkede üretilmektedir: Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İskoçya ve İrlanda. Kanada, İrlanda ve İskoçya'da üretilen viskiler ülkelerinin adını alıyor. Diğer ülkelerde üretilen viskiler, benzer tada sahip olsalar bile, yasal olarak Kanadalı, İrlandalı veya İskoç olarak adlandırılamaz.

Viskilerin alkol oranı değişiyor, 110 kanıt Amerikan şişelenmiş viskiden, sadece Kanada'da satılan 70 kanıt Kanada viskisine. Amerika Birleşik Devletleri'nde satılan çoğu viski, damıtıcıya ve markaya bağlı olarak 86 veya 80 kanıtıdır. 1960'lardan önce, çoğu viski daha yüksek bir kanıtla şişeleniyordu. Günümüzde modern içiciler daha hafif tadı olan viskileri tercih ediyor. Federal yasa, her bir şişenin üzerindeki etiketin, likörün ispatı ile açıkça işaretlenmesini gerektirir.

İspat nedir?
İspat: herhangi bir damıtma ürünündeki alkol miktarıdır ve hacimce yüzde 50 alkolü temsil eder. Yarım alkol ve yarı su kombinasyonu 100 kanıt veya yüzde 50 alkol olarak puanlanır.

"Kanıt" terimi, damıtmanın öncü çağından çıktı. Başlangıçta, likörlerin gücünü belirlemek için, damıtıcılar eşit miktarda ruh ve barutu karıştırır ve ardından karışıma bir alev uygular. Barut yanmayı başaramazsa, ruh çok zayıftı; çok parlak yanarsa, çok güçlüydü. Ancak mavi alevle eşit şekilde yanarsa ispatlandığı söylenirdi. Bu nedenle kelime kanıtı.

Laboratuarlarda kullanılan tür gibi saf alkol, yüzde 200 alkol olduğu için 100 kanıttır. Yarım alkol ve yarı su kombinasyonu 100 kanıt veya yüzde 50 alkol olarak puanlanır. İspat, mutlaka kalite değil, alkolik gücün bir ölçüsüdür.
184


Brendi: Temeller
Brendi, fermente edilmiş üzüm ezmesinden veya diğer meyvelerden damıtılan, içilebilir bir ruhtur. Çoğu brendi şaraptan damıtılır. En çok beyaz üzümden yapılan beyaz şarap kullanılır. Fermantasyon sürecini yeni bitiren şarap, en iyi brendiyi yapar. Yıllanmış bir şarap, üstün kalitede olsa bile, iyi bir brendi yapmaz.
Brandies, üzümün yetiştirildiği her yerde üretilir.

Konyak: Tüm Markaların En Ünlüsü
Konyak, tüm brendillerin en ünlüsü olduğu için daha spesifik olarak belirtilmelidir. Fransa'nın Bordeaux'nun kuzeyinde, Atlantik Okyanusu'na komşu olan Konyak bölgesinde merkeze yakın Konyak şehri ile birlikte üretilir. Bölge, her ilçede yapılan konyakların kalitesine göre sıralanmış yedi bölgeye ayrılmıştır. Sırayla bunlar: Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins, Bois, Bons Bois, Bois Ordinaries ve Bois a Terrior.
Tüm konyakların brendi olduğunu anlamak önemlidir, ancak tüm brendi konyak değildir.
185Bir brendi, ancak Fransa'nın Charente ve Charente Inferieure Departmanlarının yasal sınırları içinde yetişen üzümlerden yapılan şaraptan damıtılmışsa konyak olarak adlandırılabilir. Bunların dışındaki şaraplardan damıtılan brendiler, Konyak şehrinden sevk edilmiş olsalar bile, yasal olarak konyak adı verilmezler.

Votka: Temel Bilgiler

Viski gibi, votka da fermente edilmiş bir tahıl ezmesinden damıtılır, ancak damıtma yöntemlerinde farklılık gösterir. Lezzetini korumak için viski düşük bir kanıtta damıtılır. Ancak votka, 190 veya daha yüksek bir seviyede damıtılır ve daha sonra tüm aromayı gidermek için daha da işlenir. Çoğu Amerikan damıtıcısı, votkalarını aktif kömürle filtreler. Ayrıca viski yaşlanır ve votka yaşlanmaz.


O neyden yapılmıştır?
Patateslerden birkaç votka yapılır. Çoğu votka değil. Hemen hemen tüm votka tahıldan yapılır, en yaygınları mısır, çavdar ve buğdaydır. Polonya ve Rusya da dahil olmak üzere votkayı icat ettiklerini iddia eden birçok ülke var. Bazı tarihçiler, Polonyalıların onu MS 8. yüzyılda ilaç olarak kullanmak için ürettiklerini iddia ediyorlar. MS 15. yüzyıla kadar hem Polonyalılar hem de Ruslar onu her gün içiyordu.