Tüm Kategoriler
en.pngEN

Ana Sayfa>Haberler>Şirket Haberleri

Likörlü Züccaciye Çeşitleri

Jan 01 7070

Standart Şarap Kadehi

175

Aroma, şarapla ilgili en önemli unsurlardan biridir, bu nedenle şarap kadehi büyük bir açıklığa sahip olmalıdır. Farklı boy şarap kadehleri ​​var. Temel kural: kırmızılar için daha geniş açıklıklar, beyazlar için daha dar. Bu sizi çoğu durumda gayet iyi geçirir.

Bardak Bardağı

176
Bu genellikle çok amaçlı bir cam olarak kabul edilir. Bu şarap sıcaklık kontrollü olarak geliyor. Teknik olarak, bir bardak düz tabanlı herhangi bir camdır. Burada gösterilen özel bardak burnunuzun içeceğinizin aromasını alması için yeterince geniştir, ancak standart bir şarap kadehi gibi buharları hapsedecek kadar kavisli değildir.

Martini Bardağı

177
Koni şekli, sıcaklığı korumaya yardımcı olur, malzemeleri bir arada tutmaya yardımcı olur (zeytinler, farklı özgül ağırlıktaki alkollü içecekler, vb.) Ve tipik olarak cin (veya Manhattan ) ve aroma, lezzetin yüzde 90'ıdır.

Flüt

178
Esas olarak şampanya ve diğer köpüklü şaraplar için amaç, balonun mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını sağlamaktır. Kabarcıklara tek bir çekirdeklenme noktası vermek amacıyla genellikle dibinde kazınmış bir boncuk bulunur. Aroma, bu şaraplarda kırmızı şarap kadar önemli değildir, bu nedenle havaya maruz kalmayı en aza indirgemek için açıklık daha küçüktür.

Kayalar Cam

179
Bardağa büyük buz küpleri yerleştirilebilir ve yine de camın içinde karıştırmak için bolca yer vardır. Ayrıca viskinizdeki aromatikleri gerçekten koklayabilmeniz için güzel ve büyük bir açılışı var.

Tatlı Şarap Kadehi

180Bu adamlar minyon, çünkü tatlı şarap genellikle çok tatlıdır ve çok fazla yemek istemezsiniz. Yine, sıcaklığı kontrol altında tutmak için stemware. Daha küçük bir açıklığı vardır çünkü tatlılık dilde burundan daha fazla algılanır, bu nedenle aroma o kadar önemli değildir.

Grappa Bardağı

181Küçük, ampul şeklindeki taban, sıcaklığı korumada çok iyidir. Oradan size biraz o aromayı vermek için yukarı doğru parlar.