Tüm Kategoriler
en.pngEN

Ana Sayfa>Haberler>Şirket Haberleri

Viski akan güneş ışığıdır

Jan 01 7070

    İrlandalı oyun yazarı George Bernard Shaw bir keresinde "Viski güneş ışığı saçıyor" demişti. Viski insanların sevgisini hak ediyorsa, onu içmek daha kolay olmalı. Bir fincan mikro demlenmiş viski için, vücudunuzun ve zihninizin yavaşça gevşemesine izin verin. Yavaş yavaş fermente edilen alkolle birlikte dünya uyanık ve bulanık görünüyor. Bu gerçekten dünyadaki nihai mutluluktur, tek ihtiyacın olan seni alevlendirmek için bir bardak viski.

viski

    Viski, arpa tanelerinden elde edilen, meşe fıçılarda yıllandırılan ve yaklaşık 43 dereceye kadar karıştırılan damıtılmış bir içkidir. Viski yapım süreci, çeşidine, menşeine ve markasına göre değişiklik gösterir. Ancak temel yapım süreci aslında aynıdır. Viskiler arasındaki en büyük fark, içeriği, damıtma yöntemi ve harmanlanıp karıştırılmamasıdır.

viski 1

    Birçok arkadaş, viski tadımcısının notlarına veya videosuna çiçeksi, meyvemsi, şekerleme ve çikolata aromasının tanımlarına bakarak aynı viskiyi satın almak ister, ancak yine de başkaları tarafından tarif edilen tadı içemezler.. Bunun temel nedeni, içki içmeye alışık olmamalarıdır. Alkol içeriği en az 40 derece olan hafif viski bile. Genellikle düşük alkollü veya çok az alkollü içki içen ve şarap insanları viskiyi saf olarak içerler, alkolün baharatlı tadı dışında başka tatlar hissedemezler. Bu nedenle, alkol uyarımını en aza indirmek için viski bardağına 50 ml viski dökmenizi, ardından alkolün uyarılmasını en aza indirmek için orijinal soğutulmuş soda suyuyla doldurmanızı öneririz.. Önce viski tadına uyum sağlayalım, sonra soda ilavesini yavaş yavaş azaltalım ve son olarak saf içimlik viski elde edelim. Bu, viski tadımına iyi bir giriş yapmak ve son olarak viskinin içerdiği farklı aromaları tatmak için adım adım bir yaklaşımdır.

viski tadımı

   Bir bardak viski, baktığın her yerde romantizm var. Hızlı tempolu yaşamda biraz yavaşlayalım. Sessizce bir bardak mikro bira servis ediyorum, sessizce boğazına al, viskiyi bu uçucu aromayı ve dolgunluğu hissetmemize izin ver.

viski 2