Tüm Kategoriler
en.pngEN

Ana Sayfa>Haberler>Sektörel Haberler

Brendi Çeşitleri

Jan 01 7070

74

Brandy nedir?
Brendi, "ruhun şarabı" olarak bilinen damıtılmış bir alkoldür ve dünyanın sekiz liköründen biridir. Meyveyi fermantasyon, damıtma ve meşe fıçı depolama yoluyla hammadde olarak kullanın. Genel olarak brendi üzümünü hammadde, fermantasyon ve damıtma, demlenmiş şarabın depolanması olarak ifade eder. Aynı yöntemle damıtılmış diğer ancak farklı hammaddeler, ayrımı göstermek için hammaddeye isim vermelidir, kiraz brendi, elma brendi gibi.
Birçok ülkede farklı brendi var, ancak Fransız brendi en iyisidir. Fransız brendi arasında en kaliteli konyak alanında yapılan üretimdir. Bunu Armagnac bölgesi takip ediyor. İspanya, İtalya, Portekiz, Amerika Birleşik Devletleri gibi ünlü brendi üreten başka ülkeler de var.

Brendi Çeşitleri
Brendi, farklı hammadde kaynakları nedeniyle, konyak, Armagnac, Fransız brendi, diğer ülkeler brendi ve üzüm posası brendi, meyve brendi olarak ayrılabilir.
1, Konyak
Cognac, Kuzey Fransa Charente'de Bordeaux Eyaleti'nde bulunan küçük bir kasabadır. Fransız hükümeti düzenlemelerine göre, yalnızca Charente topraklarında üretilen brendi konyak olarak adlandırılabilir. Bunun dışındaki herhangi bir alanda "Konyak" ile isimlendirilemez. Konyak hammaddeleri çoğunlukla uzun olgunluk, daha yüksek asidite ve beyaz üzüm türlerinin dirençli hastalık mantarlarını kullanır.
2, Fransız brendi
Konyak ve Armagnac'a ek olarak, tüm Fransız üzüm şarapları brendi olarak adlandırılır. Üretim sürecinde, Fransız hükümetinin çok fazla kuralı yoktur, genellikle satıştan önce uzun bir süre olgunlaşması gerekmez.
3, Marc brendi
Fransızcada "Marc" israf anlamına gelir, çünkü bu tür brendi üzüm brendi olarak da bilinir. Marc brendi, fermente üzüm posasından damıtılır ve daha sonra yüksek alkol içeriği filtrelenerek meşe fıçılarda saklanır.
4, elma brendi
Elma brendi, elma suyuna sıkılan, ardından damıtılan ve bir meyve brendi haline getirilen elma suyudur. Ağırlıklı olarak Fransa'nın kuzeyinde, ABD, İngiltere ve diğer ülkelerdeki elma bölgeleri. Dünyanın en ünlü Calvados'u Fransız Normandiya Calvados'ta üretilmektedir. Fransız Calvados şarabının genel üretimi, satıştan on yıl önce yaşlandırılmalıdır.
5, kiraz brendi
Demlemeden önce vişne brendi pedicel çıkarılmalı ve meyve suyunu fermente etmek için sıkılmalı, sonra damıtılmalıdır. Fransa, Almanya, İsviçre Doğu avrupa'nın ana kökeni.