Tüm Kategoriler
en.pngEN

Ana Sayfa>Haberler>Sektörel Haberler

Farklı alkollerin ruh haliniz üzerinde farklı etkileri vardır

Jan 01 7070

İnsanların ruh hali açısından alkole nasıl tepki verdiğini belgeleyen en büyük çalışma. Araştırmacılar, dünya çapında uyuşturucu ve alkol alışkanlıklarıyla ilgili yıllık uluslararası bir anket olan Küresel Uyuşturucu Araştırması'na yanıt veren yaklaşık 30,000 kişiden gelen verileri kullandı. Farklı içecek türleri arasında önemli farklılıklar buldular.
69 (1)Güçlü ruhlar (votka, cin veya viski gibi) insanları enerjik (insanların% 58'i), kendinden emin (% 59) ve seksi (% 42) hissettirdi. Ancak bazı insanlarda saldırganlığı ortaya çıkarma eğiliminde olan olumsuz bir etkisi de oldu. Saldırganlık (% 30), huzursuzluk (% 28) ve ağlama (% 22) gibi olumsuz duygular kaygı için önemli bir neden verir. Bu arada, kırmızı şarap içenlerin sadece% 2.5'i daha agresif hissettiğini bildirdi.

Kırmızı şarap, vakaların% 17'sinde insanları üzme eğilimindeydi, ancak daha önemlisi, kırmızı şarap içenlerin% 53'ü kendilerini daha rahat hissettirdiğini söyledi. İnsanların benzer bir kısmı (neredeyse% 50) bu duyguyu bira için bildirdi. Görünüşe göre, bir bira veya bir kadeh şarap içmek sizi daha rahat hissettiriyor.

Bunların neden olduğu tam olarak belli değil. Farklı içerik maddeleri, alkol içeriği ve tüketilen miktarlar gibi içeceğin doğasından kaynaklanıyor olabilir. Ancak kültürel açıdan da olabilir. Temel olarak, insanların kırmızı şarap içme eğiliminde oldukları ortam daha rahatlatıcı olabilir, oysa alkollü içkiler için ortam daha aktif olabilir.
69 (2)“Olumlu duygular hissetmek, kısmen reklam ve medya aracılığıyla olumlu deneyimlerin teşvik edilmesiyle ilgili olabilir. Yaşanan duygular, alkolün ne zaman içildiği, her içecek türündeki alkol seviyeleri ve farklı içeceklerde bulunan farklı bileşiklerle de ilişkili olabilir. Alkol tüketimiyle ilişkili duyguları anlamak, alkolün kötüye kullanımını ele almak için zorunludur. "

Galler Halk Sağlığı politika, araştırma ve uluslararası geliştirme direktörü Profesör Mark Bellis, şiddet tarihinin zengin olduğu ruhlara daha fazla dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor.

“Alkollü içkiler genellikle daha hızlı tüketilir ve içlerinde çok daha yüksek alkol konsantrasyonu bulunur. Bu, kandaki alkol seviyeleri arttıkça daha hızlı bir uyarıcı etkiye neden olabilir. Farklı sosyal ortamlarda da tüketilebilirler, bu nedenle insanlar sarhoş etkisini hızlı bir şekilde hissetmek için kasıtlı olarak içiyor olabilirken, diğer içecek türlerinin yavaş veya yiyecekle birlikte tüketilme olasılığı daha yüksektir. İnsanlar artan alkol seviyelerinin etkisinden kurtuldukça, aynı artışlar beynin dürtüsel duyguları bastırma veya bunlara etki etmenin sonuçlarını düşünme yeteneğini azaltır. "

Çalışma, British Medical Journal'da yayınlandı.
69 (3): Zmescience.com'dan kaynaklar