Tüm Kategoriler
en.pngEN

Ana Sayfa>Haberler>Sektörel Haberler

2015 İçin Yeni Likör Trendleri

Jan 01 7070

2014 yılında alkollü içecek şirketlerinde birleşme ve satın almalar açısından artan bir faaliyetin ardından, 2015, büyük olasılıkla çok daha sessiz geçecek, özellikle de bariz satın alma fırsatlarının bulunmaması nedeniyle, alkollü içecek markaları ve şirketlerine yönelik çok yüksek değerlemelerle daha da kötüleşiyor. Euromonitor International'da kıdemli Alkollü İçecekler Analisti olan Jeremyunnington, şu anda yazıyor

Geçtiğimiz yıl, Suntory'nin Beam'i satın almasının önderliğinde, Emperador'un Whyte & Mackay'ı satın almasıyla sürpriz hisselerin aşıldığı çok sayıda satın alma gerçekleşti. Daha az şaşırtıcı olan ise, Diageo'nun Bushmills Irish viski markasından vazgeçmek ve Hintli şirket United Spirits'te çoğunluk hissesini almak da dahil olmak üzere bir dizi satın alma ile tekiladaki konumunu güçlendirmesi ve onu hacim açısından tartışmasız küresel lider haline getirmesiydi. Bir diğer büyük ilgi edinimi, William Grant'in Drambuie'yi satın almasıydı.

Yüksek fiyatlar, hem uluslararası alkollü içki markaları için var olan büyük potansiyeli hem de birçoğunun özel mülkiyete ait olduğu markaların kıtlığını göstermektedir. Beam by Suntory, United Spirits'te Diageo'nun çoğunluk hissesi için ve Emperador tarafından Whyte & Mackay için belki de daha gülünç bir şekilde için ödenen yüksek fiyatlar, satış yapmak isteyen tüm şirketleri ve marka sahiplerini varlıklarından çok yüksek fiyatlar beklemeye ve talep etmeye teşvik etti. . Satıcılar daha gerçekçi olmadıkça veya potansiyel alıcılar bu kadar çaresiz olmadıkça veya büyük bir sinerji / büyüme potansiyeli görmedikçe, şirketler satın almaktan çekineceklerdir.

Çoğu uluslararası şirketin portföylerinde ya kategori ya da coğrafi açıdan boşluklar var ve Beam Suntory hariç, harcayacak parası var, ancak soru, satın alabilecekleri uygun bir şeyin olup olmadığıdır. Grand Marnier'in sahipleri artık şirketi satmaktansa dağıtımını rasyonelleştirmek istiyorlar ve devralınacak belirgin bir şirket yok. Kendilerini satışa çıkaranların nispeten küçük olması muhtemeldir.

Satın almak isteyen şirketlerin başında Pernod Ricard olmalı, finansal olarak çok daha güçlü hale geldiğinden, Diageo'nun çok gerisinde kalmasını engellemek için güçlenmesi gerekiyor. Üzerinde çalışabileceği bir alan, örneğin küçük bir bourbon ile ABD marka portföyü olabilir veya belki de zayıf olduğu ve kalkınmaya çalıştığı bölgelerdeki, örneğin Afrika ve Latin Amerika'daki varlığını yerel bir şirket satın alarak güçlendirebilir. şirket.

Birleşme ve satın almalar açısından yavaş bir yıl olması muhtemeldir, 2015'te şirketlerin stratejilerinin nasıl geliştiğini görmek ilginç olacaktır. Beam Suntory coğrafi yayılımını genişletmeye başlayacak mı? Ruh şirketlerinin Afrika'ya girişleri nasıl gelişecek? Edrington'un başlıca uluslararası hamlesi nasıl gelişmeye devam edecek? Bacardi, tutarlı bir strateji geliştirmek için tepede biraz istikrar kazanmayı başarabilecek mi?

Belki de gelecekteki birleşme ve devralma faaliyetleriyle en alakalı soru, Diageo'nun United Spirits'e dönüp dönmeyeceği ve Pernod Ricard gibi Hindistan'da daha yüksek marjlı ve karlı markalardan oluşan bir portföy oluşturup oluşturmayacağı olacaktır. Bunu yapabilirse, diğer uluslararası şirketlerin kalan bağımsız Hint şirketlerine olan ilgisini zirveye çıkaracak ve 2016 ve sonrasında potansiyel faaliyet anlamına gelecektir.
2015'te daha az gişe rekoru kıran birleşme ve satın alma faaliyeti olacak olsa da, yine de büyük uluslararası şirketlerin yıl boyunca kendilerini nasıl geliştirdiklerini görmek ilginç olacak.