Tüm Kategoriler
en.pngEN

Ana Sayfa>Haberler>Haberler

Viski Çeşitleri: Scotch, Bourbon, Irish viski nedir

Jan 01 7070

80

Scotch nedir?
Viski olarak nitelendirilebilmesi için ruh, arpa, su ve mayadan başka bir şey kullanılmayan pek çok viski ile maltlı Arpadan yapılmalıdır. Karamel renginin yanı sıra diğer tahıllardan tam tahılları da eklemenize izin verilir. Fermantasyon katkı maddelerine veya kısa yollara izin verilmez.
Ruh ayrıca en az üç yıl meşe fıçılarda yaşlandırılmalı ve% 94.8'den daha az ABV'ye sahip olmalıdır. Son olarak, İskoçya'da, İskoçya'dan% 100 yapılmadıkça içeceğinize Scotch diyemezsiniz.

Bourbon nedir?
Bourbon viski, en az% 51 mısır içeren bir tane karışımından yapılmalıdır. Bu karışım için fermantasyon süreci genellikle ekşi püre olarak bilinen daha eski bir fermente olan partiden bir miktar püre karıştırılarak başlatılır.
İskoçya'da İskoçya'da yapılması gerektiği gibi, Bourbon da ancak Birleşik Devletler'de yapılmışsa Bourbon olarak etiketlenebilir. Bourbon'da kurallar Scotch'a göre biraz daha gevşek olsa da, yine de birkaç gereksinime uymak zorundadır.
Ruh, yeni kömürleşmiş meşe fıçılarda yaşlandırılmak üzere fıçılara konulduğunda% 80'den fazla alkol (160 kanıt) damıtılmamalı ve% 62.5'ten fazla olmamalıdır. Son olarak, Bourbon'un minimum bir yaşlandırma süresi yoktur, ancak ürününüze Straight Bourbon adını vermek için en az iki yıl yaşlandırılması gerekir.
Karışımın% 51'i düz burbon olduğu sürece harmanlanmış burbonun renklendirici, aroma verici ve diğer alkollü içkiler içermesine izin verilir. Harmanlanmış burbon şişesindeki yaş, karışımdaki en genç viskinin yaşı olmalıdır.

Tennessee Viski nedir?
Tüm niyet ve amaçlar için, Tennessee Viski, Tennessee eyaletinde yapılan düz burbondur. Bu ruhu üreten Jack Daniels gibi insanlar, viskilerinin Bourbon olarak etiketlenmesini istemiyorlar ve bu viskinin, ruhu bir kömür filtreleme sürecinden geçiren tek viski türü olduklarını iddia ediyorlar.

Çavdar nedir?
Çavdar, tüm viskiler arasında tanımlanması en zor olanıdır. Bunun nedeni, Kanada'da üretilen Rye için tarihsel bir adlandırma konvansiyonundan geliyor. Çavdar viskisi her zaman Çavdar ezmesinden yapılmaz.
Kanada, neredeyse ülke var olduğu sürece Çavdar'ı damıtmıştır ve tarihsel olarak ezmenin çoğu Çavdar ezmesinden oluşmuştur. Ancak, gerçek bir kural bulunmadığından, ruh artık bir mısırı çavdar rasyonuna 9: 1 kadar yüksek oranda karıştıran bir püre ile üretiliyor.
Viskinizi Kanada'da Çavdar olarak etiketlemenin tek kuralı, içinde biraz çavdar olması ve genellikle Kanada viskisine atfedilen aromaya, tada ve karaktere sahip olmasıdır… her ne ise.

İrlanda viskisi nedir?
İrlanda viskisi, İrlanda Cumhuriyeti'nde veya Kuzey İrlanda'da yaşlanan hemen hemen her viskidir. Viski gibi, 94.8'den daha düşük bir ABV'ye kadar damıtılmalıdır.
Damıtık, kullanılan malzemelerden elde edilen bir aroma ve tada sahip olacak şekilde mayayla fermente edilmiş tahıl ezmesinden yapılmalıdır. Tahıl taneleri kullanmakta özgürsünüz, ancak iki veya daha fazla damıtmayı karıştırırsanız, harmanlanmış olarak etiketlenmelidir.
Son olarak, viski tahta fıçılarda en az üç yıl yaşlandırılmalıdır.